Jak zrobić dobre zdjęcie produktowe?
Sprzedaż bardzo mocno zależy od tego, jak zaprezentujesz się wizualnie. Zadbaj więc o to, by zdjęcia wykonane były na tyle dobrze, na ile to tylko możliwe!
Spis treści:
- Liczby zaskakują!
- Jak się przygotować?
- Oświetlenie
- Jakość zdjęć
- Kadrowanie
- Kompresja i upload
- Na koniec
Liczby zaskakują!
W dobie Internetu, mediów społecznościowych i rozwiniętej technologii 2,14 mld osób na całym świecie robi zakupy online, a liczba ta nieustannie rośnie. Według badań Justuno aż 90% tych klientów uważa, że zdjęcie produktowe jest najważniejszym czynnikiem przy dokonywaniu decyzji zakupowej!
Ten poradnik jest dla osób, które dopiero rozwijają swój e-commerce i nie chcą jeszcze inwestować w usługi profesjonalnych fotografów. Jeśli prowadzisz sklep online, a twoja przygoda z fotografią dopiero się zaczyna - koniecznie przeczytaj ten artykuł :)
Jak się przygotować?
Zanim przystąpisz do robienia zdjęć, warto się lekko zorganizować. Poniżej prezentujemy listę rzeczy, o które wypada zadbać.
1. Wyczyść obiektyw aparatu. Choć chuchanie i przecieranie telefonu koszulką wpisuje się w zasadę „lepszy rydz niż nic”, to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakup jednorazowych chusteczek do okularów czy specjalnych ściereczek. Uważaj na odcisków palców, obraz będzie zamglony!
2. Ustaw aparat na statywie. Najtańsze statywy / standy / tripody można kupić już za kilkanaście - kilkadziesiąt złotych. Możliwość ustawienia aparatu w konkretnej, stałej pozycji nie tylko zwiększa nasze możliwości, ale przede wszystkim stabilizuje obraz, co znacząco wpływa na poprawę ostrości zdjęcia. Szczególnie zauważalne jest to w tańszych aparatach / telefonach, gdzie automatyczna stabilizacja obrazu trochę kuleje.
3. Wyłącz wszystkie filtry. Paradoksalnie wszystkie „upiększacze” wbudowane w telefon zwykle szkodzą jakości zdjęć zamiast im pomagać. Nanoszenie efektów i korektę kolorów zostaw więc na okres postprodukcji. Zadbaj jedynie o to, by zdjęcia wyszły naturalnie i miały dobry balans bieli tj. nie były zbyt żółte lub niebieskie.
4. Posprzątaj. Aparat to nie wszystko. Upewnij się, że fotografowany produkt jest czysty, tj. nie ma na sobie odcisków palców, plam, kurzu itp. Jeśli robisz zdjęcie w akcji i aranżujesz otoczenie, postaraj się by na drugim planie nie leżały przedmioty, które do tego zdjęcia nie pasują.
Oświetlenie
Najważniejszą rolę w fotografii odgrywa światło. Dobre oświetlenie pozwala tworzyć piękne zdjęcia, nawet jeśli dysponujesz stosunkowo niskiej jakości sprzętem. Oświetlenie produktu i tła to temat rzeka, jednak na początek warto trzymać się kilku wytycznych:
1. Korzystaj ze światła dziennego. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalistyczne lampy, ciężko o lepsze oświetlenie niż światło słoneczne. Sprawdzi się ono zdecydowanie lepiej niż zwykła żarówka czy wbudowana w aparat lampa błyskowa.
Jeśli zdjęcie robione jest w pomieszczeniu - umieść produkt blisko okna, jeśli na zewnątrz - postaraj się wybrać dzień, gdy na niebie jest trochę chmur. Zmiękczą one światło, dzięki czemu unikniesz mocnych prześwietleń i wysokich kontrastów. Zapoznaj się również z terminem „Golden hour”.
2. Nie mieszaj barw światła. Tej zasady nie trzeba trzymać się sztywno, jeśli masz pomysł na konkretny zabieg artystyczny i wiesz, co robisz. Pamiętaj tylko, że światło dzienne czy standardowe, profesjonalne lampy dają światło białe, a zwykłe żarówki żarowe - światło żółte. Najkorzystniej będzie, jeśli skorzystasz tylko z jednego rodzaju światła. Ułatwi to później korektę balansu bieli i będzie wyglądać naturalniej.
3. Doświetl produkt. Postaraj się tak ustawić źródło światła, by detale produktu nie były prześwietlone ani zaciemnione. Zwróć uwagę na to, czy światło nie odbija się od niego za mocno lub czy jakiś element wystroju wnętrza nie rzuca na przedmiot niepotrzebnego cienia. Pamiętaj również o tym, że im bliżej produktu ustawisz źródło światła, tym paradoksalnie mocniejsze będą cienie.
Jakość zdjęć
Chwila poświęcona na sprawdzenie ustawień aparatu może okazać się być zbawienna. Upewnij się, że preferencje jakości ustawione są na maksimum. Standardem są fotografie w proporcjach 3:4 lub 3:2. Jeśli masz możliwość wyboru, zrób również zdjęcie
w najwyższej możliwej rozdzielczości.
Po zrobieniu zdjęcia nie skaluj go, nie przycinaj, nie przetwarzaj zewnętrznymi aplikacjami w telefonie. Nie używaj też konwerterów zmniejszających wielkość pliku. Najlepszym pomysłem jest dostarczenie grafikowi zdjęć w niezmienionej formie (patrz pkt. 5).
Kadrowanie
Jest wiele sposobów na to, by zdjęcie wyglądało ciekawie i zjawiskowo. O sposobach kadrowania można znaleźć w sieci sporo osobnych artykułów. W tym skupimy się na tym, jak sprawić by zdjęcie było użyteczne i łatwe do wdrożenia w kampanii marketingowej.
1. Pusta przestrzeń najlepszym przyjacielem grafika. Grafiki reklamowe występują w najróżniejszych wariantach: pionowych, prostokątnych, poziomych, wąskich, szerokich… Robiąc zdjęcie produktu koniecznie zostaw dużo wolnego miejsca po bokach produktu, tak by zdjęcie dało się później kadrować według potrzeby. Unikaj sytuacji, w której zdjęcie wykadrowane jest „na styk”. Nigdy też nie ucinaj produktu w kadrze!
2. Pamiętaj o logo! Jeśli jest to dla Ciebie ważne, tak ustaw kadr i modela, by odbiorca mógł łatwo namierzyć i odczytać naniesione na produkt logo twojej firmy.
3. Pobaw się konwencją. O ile w przypadku zdjęć na stronie produktu warto skupić się na tym, by produkt był pokazany „surowo” (tj. od frontu, na białym tle itd), o tyle na zdjęciach do kampanii warto czasem spróbować nowych rzeczy. Zrób dużo zdjęć w różnych konfiguracjach - na końcu wybierzesz najlepsze. Lepiej mieć z czego wybierać niż żałować, że zdjęć zrobiło się za mało.
Jeśli zdjęcie nie jest aranżowane, zrób je na jednolitym tle (tzw. packshot). Grafikowi zdecydowanie łatwiej będzie wyciąć produkt ze zdjęcia lub umieścić nowe tło.
Kompresja i upload
Gdy zdjęcia są już zrobione, a ich obróbką i wdrożeniem ma zająć się ktoś inny niż Ty sam, (np. grafik komputerowy, agencja, drukarnia) zadbaj o to, żeby dotarły do grafika w dobrej jakości.
Unikaj więc wysyłania zdjęć za pomocą komunikatorów mediów społecznościowych, a w szczególności Messengera. Choć pojemność serwerów medialnych gigantów jest ogromna, to jednak ograniczona, a co za tym idzie aplikacje często kompresują fotografie przesyłane pomiędzy użytkownikami, żeby zmniejszyć ich rozmiar. Nieodmiennie wiąże się to niestety z utratą jakości.
Zdjęcia przesyłaj, używając dysku Google, OneDrive, maila, WeTransfer lub innych serwisów umożliwiających upload plików bez ich kompresji.
Na koniec...
Obraz sprzedaje najlepiej i nie warto na tym nadmiernie oszczędzać. Jeśli masz możliwość zatrudnić profesjonalnego fotografa - zrób to i potraktuj to jako inwestycję w swoją markę.
Dobre zdjęcie produktowe to jednak zaledwie czubek góry lodowej w całym procesie sprzedażowym. Wykorzystując zdjęcie musisz następnie stworzyć skuteczne kreacje graficzne, ułożyć odpowiedni przekaz, przygotować i zoptymalizować kampanię, obsłużyć ruch na stronie czy zadbać o komunikację z klientem. W tym akurat możemy pomóc :)
Jeżeli potrzebujesz pomocy w tej kwestii - odezwij się do nas! Przeprowadzimy Cię przez cały ten proces i zwiększymy Twoją sprzedaż.