Eksploracje GA4 – podstawy
Czym są eksploracje w Google Analytics?
Eksploracje, a inaczej sekcja Odkrywaj w Google Analytics, to zaawansowane raporty, które pozwalają znaleźć odpowiedzi na szczegółowe pytania. Możesz w nich skorzystać z wymiarów niestandardowych, których nie znajdziesz w domyślnych raportach, nawet w trybie edycji. Oprócz zwykłych tabel możesz tworzyć wykresy kołowe, analizować kohorty i ścieżki użytkowników, a także badać pokrywanie się segmentów oraz cykl życia odwiedzających. Analiza użytkownika nigdy nie była tak dokładna!
Metody eksploracji w Google Analytics
Metody eksploracji, czyli sposoby przedstawiania danych, pozwalają na dogłębną analizę zachowań użytkowników i wydajności witryny lub aplikacji. Dzięki nim możesz dostosować widok do własnych, specyficznych potrzeb, badać dane na różnych poziomach szczegółowości oraz wyszukiwać ukryte wzorce i trendy.
Jakie metody znajdziesz w sekcji eksploracje?
Eksploracja swobodna
Eksploracja swobodna to najprostsza metoda wizualizacji danych, która działa niemal identycznie co raporty domyślne, lecz daje więcej możliwości przedstawiania analiz. Tutaj możesz skorzystać ze standardowej tabeli, a także z wykresu kołowego, liniowego, rozproszonego, słupkowego oraz mapy geograficznej. Obejmuje ona także dodatkowe parametry, których nie znajdziesz w podstawowych raportach.
Eksploracja kohort
Dzięki eksploracji kohort możesz badać zachowania grup użytkowników na podstawie ich wspólnych cech lub zachowań, obejmujących określony przedział czasowy. Pozwala lepiej zrozumieć dynamikę użytkowników oraz ich zachowanie w witrynie, a także sprawdzić, które kanały przyciągają najbardziej angażujących się odbiorców.
Eksploracja ścieżki
W eksploracji ścieżki zwizualizujesz kroki podejmowane przez użytkowników na Twojej stronie. Możesz wychwycić miejsca, które utrudniają poruszanie się po Twojej witrynie - opuszczenie strony przez potencjalnego klienta - by móc później je poprawić, albo sprawdzić skuteczność swoich grup odbiorców. Jeżeli interesuje Cię zoptymalizowana ścieżka zakupowa, na pewno skorzystasz z tej opcji!
Pokrywanie się segmentów
Pokrywanie się segmentów pozwala sprawdzić, które wspólne cechy posiadają konkretne grupy użytkowników. Dzięki temu możesz odkryć nowe segmenty odbiorców, którzy spełniają bardziej złożone kryteria i tym samym mogą być wartościową grupą docelową.
Eksploracja sekwencji ścieżki
Dzięki eksploracji sekwencji ścieżki dowiesz się, jakie zdarzenia krok po kroku wykonują użytkownicy na Twojej witrynie, co doprowadza ich do konwersji lub przez jakie strony przechodzą, aby wykonać konkretne działanie. Pozwoli Ci to wyłapać sytuacje, w których odbiorcy np. zapętlają się, co może wiązać się z napotkanymi problemami.
Eksplorator zachowania użytkowników
W eksploratorze zachowania użytkowników znajdziesz listę odbiorców, należących do wybranego przez Ciebie segmentu. Dowiesz się, ilu użytkowników tej grupy generuje zdarzenia na stronie oraz jaka jest ich wartość.
Cykl życia użytkownika
Cykl życia użytkowników pozwala zbadać zachowanie i wartość odbiorców od początku ich śledzenia. Sprawdzisz tu też, które kanały pozyskały najskuteczniejszych użytkowników.
Jak korzystać z eksploracji?
Na pierwszy rzut oka obszar roboczy eksploracji może wydawać się skomplikowany. Jednak gdy pozna się lepiej jego elementy, okazuje się, że wcale taki nie jest. Przede wszystkim składa się on z dwóch sekcji: zmienne i ustawienia, które wpływają na efekt końcowy wygenerowanej analizy.
Zmienne
W tym miejscu wybierasz, których segmentów, wymiarów i danych będziesz potrzebować do swojej eksploracji. Nie wszystkie jednak będą dostępne w różnych metodach, a także nie każde można ze sobą łączyć. Na to nie ma określonej reguły - przeklikanie się przez nie to najlepsza nauka. Dodatkowo określasz tutaj zakres dat.
- Segmenty - tutaj możesz wybrać, jakie grupy odbiorców chcesz porównać ze sobą na poziomie jednej analizy. Jeśli jej nie określisz, będziesz badać wszystkich swoich użytkowników. Tworzenie segmentów działa identycznie, jak tworzenie list odbiorców, o czym pisaliśmy w artykule: Tworzenie list odbiorców w GA4.
- Wymiary - w tym miejscu określasz, co chcesz analizować. Mogą to być źródła dotarcia użytkowników, daty ich pierwszej wizyty czy identyfikator produktów. Możesz tu wybrać także dodatkowe parametry, np. ID formularza czy transakcji - zależy co skonfigurowałeś w trakcie tworzenia zdarzeń.
- Dane - tu wybierasz jaką wartość chcesz zobaczyć w eksploracji. Mogą to być przychody, liczba użytkowników czy średni czas trwania sesji.
Ustawienia
W sekcji ustawienia skonfigurujesz finalny wygląd raportu. Do sekcji porównanie segmentów, kolumny/wiersze i wartości dodajesz wcześniej wybrane zmienne. Poza tym decydujesz tu, której metody chcesz użyć i jak ma być ona zwizualizowana. Dalej możesz określić liczbę widocznych wierszy lub kolumn, typ komórek (np. jako mapa termiczna) oraz filtry. W zależności od wybranej metody ustawienia będą różne - w eksploracji ścieżki, konfigurujesz w tym miejscu kroki oraz jak mają się one dzielić.
Udostępnianie
Swoją eksplorację możesz wyeksportować do różnych formatów - pdf, csv czy Arkuszy Google. Nie możesz jednak udostępnić swojego raportu innym użytkownikom, aby mogli używać go dynamicznie. Możesz jedynie nadać im dostęp “tylko do odczytu” - bez możliwości zmian, nawet zakresu dat.
Ograniczenia w narzędziu Eksploracje
Narzędzie Eksploracje w Google Analytics oferuje potężne możliwości analizy danych, jednak warto pamiętać o kilku ograniczeniach, które mogą wpływać na sposób jego użytkowania. Każdy użytkownik może utworzyć maksymalnie 200 indywidualnych eksploracji, co pozwala na personalizację analizy danych, ale wymaga przemyślanego zarządzania zasobami.
Na poziomie całej usługi istnieje limit 500 eksploracji, które można udostępnić innym użytkownikom. Dzięki temu narzędzie sprzyja współpracy zespołowej, jednocześnie nakładając granice, które pomagają utrzymać porządek w analizach.
Podczas pracy z eksploracjami można zastosować maksymalnie 10 segmentów na każdą z nich. Ograniczenie to skłania do starannego planowania i wyboru kluczowych segmentów, które najlepiej odpowiadają celom analitycznym.
Dodatkowo, każda karta eksploracji pozwala na dodanie maksymalnie 10 filtrów, co umożliwia precyzyjną analizę, ale również wymaga efektywnego ich wykorzystania. Pamiętając o tych limitach, możesz w pełni wykorzystać możliwości narzędzia Eksploracje, dostosowując je do swoich potrzeb.
Odkrywaj jeszcze więcej danych z Google Analytics!
Eksploracje Google Analytics sprawiają, że analiza użytkownika staje się jeszcze dokładniejsza i precyzyjna. Narzędzie eksploracji nie jest jednak wykorzystywane do codziennej pracy z danymi - do tego zdecydowanie wystarczą Ci standardowe raporty. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zauważysz spadki wyników, współczynnik odrzuceń z tygodnia na tydzień mocno wzrośnie lub będziesz chciał sprawdzić efektywność według wymiarów niestandardowych, wiesz już, gdzie możesz szukać dodatkowych informacji.
Przerastają Cię tak dogłębne analizy? A może nie masz na nie czasu? Czas poszukać osób, które zajmą się tym za Ciebie! Napisz do nas i zyskaj kompleksową opiekę nad promocją swojego biznesu.
Źródła: