Helpful Content Update - jaką zmianę spowodował?

SEO / SEM
Dodano 21.09.2022

Data aktualizacji: 16.01.2024

W dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces w internecie, konieczne jest dostosowanie treści do wymagań wyszukiwarek, w szczególności Google. Automatyczne systemy rankingowe tego giganta technologicznego zostały zaprojektowane tak, aby wyświetlać użytkownikom przydatne i wiarygodne informacje. Dlatego tworzenie treści z myślą o odbiorcach jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

Aktualizacja algorytmu Google 2022, czyli Helpful Content Update

Czym tak właściwie jest Google Helpful Content Update? To aktualizacja algorytmu, która została uruchomiona 25 sierpnia 2022 roku. Google Helpful Content jest systemem promującym oryginalne i przydatne treści, które są stworzone z myślą o odbiorcy, a nie tylko dla algorytmów wyszukiwarki. W praktyce wyszukiwarka chce nagradzać strony, które dostarczają wartościowych informacji, a obniżać rangę treści, które są niskiej jakości lub nieprzydatne dla użytkowników. Ten system stanowi istotny czynnik rankingowy dla Google i ma na celu poprawę jakości wyników wyszukiwania.

 

Jak działa Google Helpful Content?

Google wykorzystuje różne czynniki behawioralne, aby ocenić, które treści są przydatne dla użytkownika. Na przykład, analizuje, jak użytkownicy poruszają się po stronie, jak szybko ją opuszczają, czy klikają na inne linki w poszukiwaniu odpowiedzi. Jeśli treść jest odpowiednia i przydatna, Google nagradza ją wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania. W przeciwnym razie, treści niskiej jakości są relegowane na dalszy plan.

System ten jest zautomatyzowany i wykorzystuje modele uczenia maszynowego do klasyfikacji treści. Google stale ulepsza ten system, aby lepiej rozpoznawał treści przydatne dla użytkowników.

 

Aktualizacja algorytmu Helpful Content – czemu służyła?

Nowa aktualizacja miała służyć przede wszystkim użytkownikom. Zgodnie z jej założeniami, serwisy powinny dostarczać treści pomocnych dla internautów, tak by chcąc wyczerpać dane zagadnienie, nie trzeba było przeszukiwać dziesiątek stron. Jak dotąd niewiele witryn spełnia to kryterium. Kładzie się nacisk na optymalizację pod kątem SEO, ale wielu twórców treści zapomina, że dobry tekst powinien być interesujący i dobrej jakości oraz tworzony przez ludzi dla ludzi, a nie wyłącznie dla robotów wyszukiwarek. 

 

Aktualizacja algorytmu Google Helpful Content – jakie zmiany wprowadzono?

Focus on people first – z tego założenia wychodzą eksperci Google. Jak zapowiadał Danny Sullivan, doradca w dziale wyszukiwania, content update miał ułatwić internautom pozyskiwanie wartościowych treści oraz wyeliminować materiały pisane wyłącznie pod roboty indeksujące. Co istotne, aktualizacja dotyczyła całych witryn, a nie tylko poszczególnych podstron. 

 

Pytania Google dotyczące treści i jakości

Jednym z kluczowych aspektów oceny treści przez Google jest ich jakość. Google zwraca uwagę na kilka pytań dotyczących treści i jakości, które warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia treści. Oto niektóre z tych pytań:

 1. Czy treść zawiera oryginalne informacje, raporty, badania lub analizy?

 2. Czy treść zawiera pełny i wszechstronny opis tematu?

 3. Czy treść zawiera wnikliwą analizę lub interesujące informacje, które nie są oczywiste?

 4. Czy treść czerpie z innych źródeł, ale jest to dodatkowa wartość i jest oryginalna?

 5. Czy główny nagłówek lub tytuł strony zawiera opisowe, pomocne podsumowanie treści?

 6. Czy nagłówek lub tytuł strony nie są przekoloryzowane albo zbyt szokujące?

 7. Czy jest to strona, którą chce się dodać do zakładek, udostępnić znajomym lub polecić?

 8. Czy treść wnosi coś szczególnego w porównaniu z innymi stronami w wynikach wyszukiwania?

 9. Czy treść zawiera błędy ortograficzne lub stylistyczne?

 10. Czy treść została dobrze zredagowana?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci ocenić jakość treści, które tworzysz, i zapewnić, że są one wartościowe dla użytkowników.

 

Pytania Google dotyczące wiarygodności

Kolejnym istotnym aspektem oceny treści przez Google jest ich wiarygodność. Wyszukiwarka preferuje treści, które są przedstawione w sposób wiarygodny i które są uznawane za godne zaufania. Poniżej przedstawiamy kilka pytań dotyczących wiarygodności treści:

 1. Czy zawarte w treści informacje są przedstawione w sposób wiarygodny, uwzględniający źródła, dowody lub informacje o autorze?

 2. Czy użytkownik, który wyszukuje informacje, odniesie wrażenie, że treści są godne zaufania?

 3. Czy treści zostały napisane lub sprawdzone przez eksperta lub entuzjastę, który dobrze zna dany temat?

 4. Czy w treści znajdują się błędy merytoryczne, które można łatwo zweryfikować?

Zapewnienie wiarygodności treści jest kluczowe dla zyskania zaufania zarówno użytkowników, jak i Google.

 

Wpływ jakości stron na ranking

Podstawowe systemy rankingowe Google nagradzają treści, które są wysokiej jakości. Dlatego właściciele witryn powinni skupić się na wielu aspektach związanych z jakością strony. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które wpływają na jakość stron:

 1. Oryginalność treści: Twórz unikalne treści, które są niepowtarzalne i zawierają oryginalne informacje, raporty, badania lub analizy.

 2. Pełny i wszechstronny opis tematu: Zapewnij użytkownikom pełną i wszechstronną wiedzę na temat tematu, który poruszasz.

 3. Wartość dodana: Dostarczaj wnikliwej analizy i interesujących informacji, które nie są oczywiste dla użytkowników.

 4. Redakcja i styl: Upewnij się, że treść jest dobrze zredagowana i nie zawiera błędów ortograficznych lub stylistycznych.

 5. Autorytet i wiarygodność: Przedstaw informacje w sposób wiarygodny, uwzględniając źródła, dowody lub informacje o autorze.

 6. Unikalność nagłówka: Twórz nagłówki, które są opisowe, pomocne i nie przekoloryzowane.

Dbałość o wysoką jakość treści jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w rankingach wyszukiwarek.

 

Treści dla użytkowników

Treści dla użytkowników to treści, które są tworzone z myślą o użytkownikach, a nie o manipulowaniu rankingiem w wyszukiwarce. Tworzenie takich treści przynosi najlepsze rezultaty w kontekście SEO. Oto kilka pytań, które pomogą Ci ocenić, czy tworzysz treści nastawione na odbiorców:

 1. Czy Twoja firma lub witryna ma odbiorców, którzy uznaliby Twoje treści za przydatne?

 2. Czy Twoje treści pokazują fachową i dogłębną wiedzę na temat danego tematu?

 3. Czy Twoja witryna ma główny zakres tematyczny?

 4. Czy Twoje treści dostarczają wystarczającej wiedzy, aby użytkownicy mogli osiągnąć swój cel?

 5. Czy Twoje treści są wartościowe i warte poświęcenia czasu przez użytkowników?

Tworzenie treści dla użytkowników przynosi najlepsze rezultaty zarówno pod względem SEO, jak i zadowolenia użytkowników.

 

Unikanie manipulacji rankingiem

Aby Twoja witryna osiągnęła wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, musisz skupić się na tworzeniu treści, które są przydatne dla użytkowników. Unikaj tworzenia treści tylko po to, aby poprawić pozycję witryny w rankingu wyszukiwarki. Oto kilka pytań, które pomogą Ci ocenić, czy Twój sposób tworzenia treści jest zgodny z zasadami Google SEO:

 1. Czy treść służy głównie do przyciągania wizyt z wyszukiwarek?

 2. Czy tworzysz dużo treści na wiele różnych tematów i masz nadzieję, że niektóre z nich będą dobrze widoczne w wynikach wyszukiwania?

 3. Czy korzystasz z rozbudowanej automatyzacji do tworzenia treści na wiele tematów?

 4. Czy podsumowujesz głównie to, co inni mają do powiedzenia, i nie wnosisz większej wartości?

 5. Czy piszesz o czymś tylko dlatego, że jest to popularne, a nie dlatego, że mogłoby to zainteresować Twoich dotychczasowych odbiorców?

 6. Czy starasz się, aby Twoje treści miały określoną długość tylko dlatego, że takie jest przekonanie, a nie dlatego, że jest to wymaganie Google?

 7. Czy piszesz na tematy, o których nie masz specjalistycznej wiedzy, ale spodziewasz się wygenerowania ruchu z wyszukiwarki?

 8. Czy sugerujesz, że Twoje treści odpowiadają na pytania, na które nie ma odpowiedzi?

 9. Czy zmieniasz daty stron, aby wyglądały na aktualne, mimo że treść nie uległa zmianie?

 10. Czy dodajesz lub usuwasz dużo treści tylko dlatego, że uważasz, że poprawi to pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania?

Unikaj manipulacji rankingiem poprzez skoncentrowanie się na tworzeniu wartościowych treści dla użytkowników.

 

Rola SEO

Mimo że treści dla użytkowników są kluczowe, istnieją pewne czynności, które można wykonać, aby ułatwić wyszukiwarkom wykrycie i interpretację treści. Nazywamy to optymalizacją witryn pod kątem wyszukiwarek lub SEO. Oto kilka wskazówek dotyczących SEO, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Wykorzystaj odpowiednie słowa kluczowe: Włącz główne słowa kluczowe do treści, ale zrób to naturalnie i nie przesadzaj.

 2. Optymalizuj meta tagi: Skonfiguruj meta tagi, takie jak meta tytuł i meta opis, aby precyzyjnie opisywały zawartość strony.

 3. Użyj odpowiednich nagłówków: Zastosuj odpowiednie nagłówki (H1, H2 itd.) w treści, aby wyróżnić kluczowe informacje.

 4. Dostosuj adresy URL: Upewnij się, że adresy URL są czytelne i zawierają odpowiednie słowa kluczowe.

 5. Ułatw nawigację: Stwórz czytelną i intuicyjną strukturę witryny, aby użytkownicy mogli łatwo znaleźć potrzebne informacje.

Pamiętaj, że SEO powinno służyć poprawie doświadczenia użytkownika, a nie manipulacji rankingiem w wyszukiwarkach.

 

E-A-T i testerzy jakości

Google wprowadziło koncepcję E-A-T (doświadczenie, wiedza, wiarygodność, zaufanie) jako ważnego elementu oceny treści. Treści, które spełniają te kryteria, są traktowane priorytetowo przez systemy rankingowe Google. Oto kilka informacji na temat E-A-T:

 1. Doświadczenie: Treści oparte na doświadczeniach są uznawane za wartościowe. Dlatego warto podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat danego tematu.

 2. Wiedza: Treści powinny być tworzone lub sprawdzone przez ekspertów w danej dziedzinie. Upewnij się, że Twoje treści są merytorycznie poprawne.

 3. Wiarygodność: Treści powinny być wiarygodne i oparte na źródłach, dowodach lub informacjach o autorze. Dodawanie linków do źródeł może pomóc w budowaniu wiarygodności.

 4. Zaufanie: Twórz treści, które budzą zaufanie użytkowników poprzez dostarczanie wartościowych informacji.

Testerzy jakości wyszukiwarki to osoby, które pomagają Google w ocenie skuteczności algorytmów. Mają oni specjalne kryteria, które pomagają ocenić, czy treści są zgodne z E-A-T. Możesz samodzielnie ocenić swoje treści, korzystając z tych samych kryteriów.

 

Czy zmiana algorytmu Google wpłynęła na branżę e-commerce? 

Taka zmiana miała istotny wpływ na branżę e–commerce. Zmiany dotknęły copywriterów, specjalistów od SEO oraz web designerów. Warto wiedzieć, że treści nie są odrzucane ręcznie, ale nowy algorytm Google nieustannie monitoruje zasoby Internetu. Co za tym idzie, witryny, które zawierają sporo nieprzydatnych informacji, staną się trudniejsze do wyszukania, a tym samym spadnie ich wiarygodność. Może to wiązać się z koniecznością usunięcia niektórych tekstów lub ich aktualizacji oraz zmianą dotychczasowych metod działania.

Jakie teksty są więc najlepsze? Odpowiedź jest prosta – wpisujące się w aktualne wskazówki Google’a. Content ma być rzetelny i merytoryczny, a także wyczerpywać zagadnienia. Doskonale, ale jak to ma się do SEO? 

 

Pisanie treści pod SEO a Helpful Content 

Czy pisanie treści zoptymalizowanych pod kątem SEO stało się trudniejsze? I tak i nie. Jeśli jesteś twórcą, pamiętaj, by zawsze upewniać się, że Twoje teksty będą przydatne dla użytkowników. Skoncentruj się na dostarczaniu fachowej wiedzy z pierwszej ręki i ustal wyraźny cel, wokół którego skupisz działania na swojej stronie. 

Postaw się w sytuacji osoby czytającej i zadaj sobie pytanie, czy sam chciałbyś czerpać informacje ze swojego tekstu. Na pewno z miejsca odrzuciłbyś treści clickbaitowe, pisane tylko pod określoną liczbę znaków i zawierające więcej fraz kluczowych niż przydatnych informacji, prawda?   

 

Pozycjonowanie tekstu w nowych warunkach 

Jak tworzyć treści zgodnie z aktualnymi wymogami? Oto kilka pozostałych wskazówek: 

 1. Dobry research jest kluczowy! Przed napisaniem treści przeprowadź dogłębne badania, aby mieć pewność, że dostarczasz rzetelne i prawdziwe informacje. Nie opieraj się jedynie na powierzchownym researchu, ale zagłębiaj się w temat, aby być pewnym, że piszesz z wiedzą i autorytetem.

 2. Frazy kluczowe powinny być wplatane naturalnie, bez częstych powtórzeń. Choć frazy kluczowe są ważne dla pozycjonowania w wynikach wyszukiwania, nie powinny być używane bezrefleksyjnie. Unikaj nadmiernego użycia fraz kluczowych. Google jest w stanie rozpoznać taką praktykę i może obniżyć pozycję strony.

 3. Zadbaj o przejrzyste dane strukturalne. Prawidłowy adres html pozwoli na szybszą i lepszą ocenę zawartości stron internetowych przez roboty. 

 4. Skoncentruj się na tym, aby tworzone przez Ciebie treści były ułożone w określonym porządku, a nagłówki i tytuł dostarczały informacji co do zawartości artykułu oraz poszczególnych akapitów. 

 5. Nie obawiaj się opisywać zarówno zalet, jak i wad produktów. Poprawia to wiarygodność treści i może pozytywnie wpłynąć na decyzję zakupową. 

 6. Podawanie źródeł opinii, fragmentów wypowiedzi ekspertów podnosi pozycję tekstu. 

 7. Postaw na autentyczność! Mile widziane będą autorskie wykresy, tabele i porównania. Staraj się tworzyć treści, które nie tylko odpowiadają na pytania czytelników, ale także oferują coś więcej. Dodaj unikalne spostrzeżenia, analizy, przykłady czy case studies, które wyróżnią Twoją treść na tle konkurencji.

 8. Dbaj o wysoką jakość contentu i specjalistyczne treści. Wszystkie podstrony Twojej witryny powinny zawierać wartościowy i przydatny content. Nie ograniczaj się tylko do strony głównej, ale dbaj o jakość treści na każdej podstronie.

 9. Wydłużaj czas czytania! To dowodzi, że użytkownicy znaleźli w Twoim artykule istotne informacje i zostali zaangażowani. Dobrą praktyką jest także umiejętne wplatanie komentarzy i opinii z mediów społecznościowych. 

 10. Unikaj tworzenia ogromnej ilości treści na różne tematy w nadziei, że “wstrzelisz się” w reguły działania algorytmu. Strona powinna mieć określoną tematykę i jasno określonych odbiorców, a Ty powinieneś tworzyć teksty ściśle z nią związane i dobrane do potrzeb czytających.

 11. Nie bój się korzystać z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji do tworzenia treści. Google najbardziej ceni oryginalne i wartościowe treści, niezależnie od tego, czy zostały stworzone przez człowieka, czy sztuczną inteligencję. Pamiętaj jednak, aby weryfikować informacje, które serwują chatboty AI.

 

Aktualizacja algorytmu Google w 2022 roku była sporą zmianą, która miała na celu podniesienie wartości treści, a także ułatwienie użytkownikom odnalezienie pożądanych informacji. Jeśli potrzebujesz pomocy w tworzeniu treści lub chcesz rozwijać swoje kompetencje, zasięgnij porady u naszych specjalistów, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą. 

Wypełnij brief

Opowiedz nam o swoich potrzebach, skontaktujemy się z Tobą, by omówić możliwości współpracy i zaproponować darmową ofertę

Wypełnij brief
Korzystanie z witryny Feb.net.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz polityki cookies prosimy o opuszczenie strony.