Podstawowa kampania sprzedażowa PPC e-commerce

SEO / SEM

Data aktualizacji: 27.09.2023

Skuteczny marketing, w którym płaci się za efekt? Dobra kampania PPC!

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, z pewnością zastanawiałeś się, jak zwiększyć swoją sprzedaż. Dobra wiadomość jest taka, że masz do dyspozycji mocne narzędzie, które może Ci w tym pomóc – reklamę PPC (Pay-Per-Click). 

Reklama PPC jest niezwykle skuteczna, szczególnie w świecie e-commerce, gdzie konkurencja zwykle jest bardzo zacięta. Usiądź wygodnie i odkryj jak zwiększyć zyski dzięki PPC. Czytaj dalej!

 

Co to jest reklama PPC?

Reklama PPC to model reklamy internetowej, w którym płacisz za każde kliknięcie w Twoją reklamę. Co ważne - płacisz tylko za faktyczne kliknięcia, a nie za same wyświetlenia. To oznacza, że jeśli Twoja reklama zostanie wyświetlona, ale nikt na nią nie kliknie, nie ponosisz żadnych kosztów. Dzięki temu PPC marketing jest często postrzegany jako efektywny sposób generowania jakościowego ruchu na stronie, który doprowadzi do konwersji (takich jak sprzedaż, zapis na newsletter czy pobranie pliku). Reklama PPC wpływa także na budowanie świadomości marki.

Do zalet reklam PPC trzeba zaliczyć:

  • Wysoką elastyczność –  jako właściciel biznesu możesz swobodnie poszerzać lub zwężać budżet, jaki chcesz przeznaczyć na reklamę PPC. Warto jednak pamiętać, że reklamy działają w systemie aukcyjnym – im większe zainteresowanie i konkurencyjność frazy kluczowej, tym droższy może być koszt pozyskania kliknięcia. Mimo wszystko trafnie zoptymalizowana kampania z pewnością się zwróci!
  • Szybkie wdrożenie i efekt – działania marketingowe w modelu PPC przynoszą wymierne korzyści w ekspresowym tempie. W przypadku działań związanych z pozycjonowaniem strony lub promocją w mediach społecznościowych trzeba często sporo poczekać na zauważalne zmiany w konwersjach. Reklamy PPC działają natomiast od razu po zaakceptowaniu ich przez przedstawiciela Google.
  • Dostęp do danych – narzędzia oferowane przez platformy reklamowe pozwalają analizować szereg cennych informacji na temat prowadzonej kampanii, by ułatwić podejmowanie decyzji biznesowych.

 

Rodzaje reklam PPC

W kampanii PPC reklamodawca tworzy reklamy, które są wyświetlane w wynikach wyszukiwania lub na innych stronach internetowych – w zależności od wybranej platformy i rodzaju kampanii. Reklamy tekstowe i graficzne mają bezpośredni wpływ na Twoją sprzedaż, kierując klientów prosto do Twojego sklepu. Przybierają one jednak różne formy, z którymi warto się zapoznać.

 

Reklamy tekstowe w wynikach wyszukiwania

Najpopularniejszą formą reklamy PPC jest promocja na stronie wyników wyszukiwania – SERP (z ang. Search Engine Results Page). Przybierają one postać naturalnego wyniku wyszukiwania, z jakim można spotkać się między innymi w Google. Różnica polega jednak na tym, że reklama będzie wyświetlać się tak długo, jak pozwala na to budżet.

Naturalne wyniki organiczne Google nie są tak podatne na ilość dostępnych środków. Nie można ich również wyłączyć za pomocą oprogramowania do ukrywania reklam. Pojawienie się na pierwszej stronie w przypadku wyników organicznych jest jednak znacznie trudniejsze. Kampania PPC zapewni widoczność na pierwszej lub drugiej pozycji z perspektywy użytkownika, czyli po wpisaniu zapytania w pierwszej kolejności zostaną wyświetlone reklamy. To właśnie dlatego kluczową rolę odgrywa dobór właściwych, sprzedażowych słów kluczowych.

 

Reklamy produktowe w SERP

Kolejnym rodzajem reklamy PPC jest reklama produktowa PLA (z ang. Product Listing Ad), która ma szczególne znaczenie dla e-commerce. Na reklamę PLA składa się:

  • grafika oferowanego produktu,
  • nazwa produktu,
  • cena, 
  • nazwa sklepu,
  • informacje dodatkowe,
  • ocena produktu w konkretnym sklepie.

Reklamy tego rodzaju są atrakcyjne wizualnie i często wyświetlają się jeszcze wyżej niż wyniki organiczne czy nawet opisane wcześniej reklamy tekstowe.

 

Reklamy display na stronach internetowych

Reklama typu display jest wyświetlana na stronach internetowych, które należą do sieci reklamowej Google. Nigdy nie wyświetlają się bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Reklamy display składają się w głównej mierze z grafik w formie baneru, ale mogą też przybierać postać ruchomych gifów. Ich zaletą jest możliwość zawarcia większej ilości informacji, zaprezentowania identyfikacji wizualnej brandu lub wyświetlania nad właściwą treścią strony.

 

Promocja w Google Maps

Osoby, które prowadzą biznes lokalny, mogą być zainteresowane reklamą w Mapach Google. Wybranie tej opcji pozwoli między innymi na zmianę ikony wyświetlanej na mapie z czerwonej pinezki na bardziej dopasowany obraz. To również szansa na wyświetlenie wizytówki firmy nieco wyżej niż konkurencja. 

 

Platformy PPC

Najpopularniejsze platformy PPC to Google Ads, Bing Ads oraz Facebook Ads. Jest ich jednak zdecydowanie więcej. W zależności od grupy docelowej wybór odpowiedniej platformy może przeważyć nad sukcesem lub porażką kampanii. Z tego względu warto dokładnie przeanalizować działania konkurencji i przyjrzeć się bliżej miejscom, w którym pojawiają się jej reklamy.

 

PPC a e-commerce

Czym jest PPC dla e-commerce? To twój bilet do sukcesu! Dzięki reklamom PPC możesz promować swoje produkty lub usługi, docierając do konkretnych osób, dla których prawdopodobieństwo, że dokonają zakupu, jest największe. Klucz do sukcesu leży we właściwym targetowaniu, wyborze odpowiednich słów kluczowych, stworzeniu atrakcyjnych reklam i optymalizacji landing page, a także ciągłym monitorowaniu i optymalizacji kampanii na podstawie analizy wyników.

 

Kampania PPC - od czego zacząć?

Zanim rozpoczniesz swoją kampanię, konieczne jest odpowiednie jej zaplanowanie. Zacznij od określenia swoich celów biznesowych. Czy chcesz zwiększyć sprzedaż konkretnego produktu? A może chcesz zwiększyć świadomość marki? Następnie, wybierz platformę PPC, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby. Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć listę słów kluczowych i ustalić budżet. Każdy element jest ważny i ma wpływ na końcowy sukces kampanii.

Nie wiesz, jak podejść do powyższych tematów, aby działania marketingowe były skuteczne? Powierz to naszym specjalistom od strategii, którzy szczegółowo opracują plan działania - zdefiniują cele i dobiorą do nich kluczowe wskaźniki efektywności (KPI).

 

Jak stworzyć kampanię PPC?

Planowanie działań już za Tobą? Teraz czas na stworzenie kampanii!

Tworzenie efektywnej kampanii to sztuka. Kluczowe jest tworzenie atrakcyjnych reklam, które przyciągną uwagę potencjalnego klienta i skłonią go do kliknięcia w reklamę. Pamiętaj o testowaniu A/B - to metoda, która pozwoli Ci optymalizować swoje kampanie, dostosowując je do preferencji Twoich odbiorców i maksymalizować zwrot z inwestycji. 

Chcesz mieć pewność, że Twoje reklamy będą skuteczne i przyciągną uwagę odbiorców? Skorzystaj z wiedzy i wieloletniego doświadczenia naszych specjalistów od kampanii reklamowych, którzy przekują je w sprawny marketing Twojej firmy!

 

Jak mierzyć skuteczność kampanii PPC?

Okej, kampania jest gotowa, ale skąd wiesz, czy na pewno jest skuteczna? Istnieją różne wskaźniki KPI, które pomogą Ci to ocenić, takie jak CPA (koszt za akcję),  ROAS (zwrot z wydatków na reklamę), CTR (procent osób, które kliknęły w reklamę po jej zobaczeniu) czy CR (procent osób, które po kliknięciu w reklamę dokonały konwersji). Zrozumienie i analizowanie tych wskaźników pozwoli Ci na bieżąco optymalizować swoją kampanię i osiągać lepsze wyniki.

 

Błędy w tworzeniu kampanii PPC

Błędy, jak to błędy. Zdarzają się każdemu. Najważniejsze jest jednak zrozumienie, w jakich obszarach mogą się pojawiać - to pozwoli ich uniknąć. 

Prowadzenie kampanii PPC to proces ciągłego uczenia się i optymalizacji. Wszystko, co wiemy, wiemy przez praktykę, a niektóre lekcje są właśnie wynikiem błędów. Przeanalizujmy najczęstsze pomyłki popełniane podczas prowadzenia kampanii PPC, które mogą prowadzić do nieefektywnych działań i niepotrzebnego wydatkowania budżetu.

 

Zbyt szerokie słowa kluczowe w reklamach PPC

Wybór odpowiednich słów kluczowych to klucz do sukcesu w kampanii PPC. Częstym błędem jest korzystanie ze zbyt szerokich, ogólnych fraz, które nie są specyficzne dla Twojego produktu lub usługi. Może to prowadzić do niechcianych kliknięć, a w konsekwencji wyższych kosztów.

 

Porozmawiajmy o skutecznych rozwiązaniach marketingowych dla Twojej firmy

Wyślij briefa

 

Brak optymalizacji kampanii PPC

Zapomnij o strategii “ustaw i zapomnij”. Kampanie PPC wymagają ciągłego monitorowania i optymalizacji. Jeżeli nie monitorujesz swojej kampanii i nie wprowadzasz poprawek na bieżąco, prawdopodobnie marnujesz swój budżet na nieskuteczne reklamy.

 

Niedopasowanie reklam PPC do grupy docelowej

Jeżeli Twoje reklamy nie przemawiają do Twoich potencjalnych klientów, prawdopodobnie nie przyniosą Ci one oczekiwanych rezultatów. Zastanów się, jakiej komunikacji potrzebują Twoi odbiorcy. 

 

Zaniedbanie testowania A/B

Testowanie A/B to kluczowy element optymalizacji kampanii PPC. Dzięki niemu możesz sprawdzić, które elementy Twojej kampanii działają najlepiej i na ich podstawie dokonać optymalizacji. Jeżeli nie przeprowadzasz testów A/B, tracisz szansę na poprawę wyników swojej kampanii.

 

Niezidentyfikowanie celów kampanii PPC

Każda kampania powinna mieć jasno zdefiniowany cel. Czy chcesz zwiększyć sprzedaż, czy może zbudować świadomość marki? Bez jasno określonego celu trudno jest mierzyć skuteczność kampanii i optymalizować jej działanie.

 

Prowadzenie kampanii PPC to proces, który wymaga stałego monitoringu, testowania i dostosowywania. Właśnie dlatego wiele firm decyduje się na współpracę ze specjalistami, którzy mogą zająć się tym za nich. Pamiętaj, że świat marketingu online jest pełen możliwości - nie bój się ich wykorzystać. Dzięki dobrze zaplanowanej i zrealizowanej kampanii PPC, możesz zwiększyć swoją sprzedaż, zdobyć nowych klientów i wzmocnić świadomość marki. Zaufaj doświadczeniu, jakie posiada prawdziwy specjalista PPC - skontaktuj się z nami

Wypełnij brief

Opowiedz nam o swoich potrzebach, skontaktujemy się z Tobą, by omówić możliwości współpracy i zaproponować darmową ofertę

Wypełnij brief
Korzystanie z witryny Feb.net.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz polityki cookies prosimy o opuszczenie strony.