Wyższy ER na Facebooku i Instagramie. Praktyczne wskazówki

PoradySocial Media
Dodano 16.08.2023

 

Przygotuj się na odkrycie praktycznych wskazówek i strategii, które pomogą Ci podnieść współczynnik ER (Engagement Rate) na Facebooku i Instagramie!

 

Podnoszenie wskaźnika zaangażowania na platformach społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram, jest niezwykle istotne dla sukcesu marketingowego. Jednak w dynamicznym i konkurencyjnym świecie mediów społecznościowych, osiągnięcie wysokiego ER może być wyzwaniem. Płatna reklama oferuje jednak możliwości, które pozwalają dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej i pobudzić interakcję użytkowników. Sprawdź nasze tipy!

Uwaga: w tym artykule skupimy się na podniesieniu wskaźnika zaangażowania za pomocą reklamy płatnej. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o sposobach na organiczne pozyskiwanie zasięgu, zajrzyj do naszego artykułu: 4 trendy w marketingu społecznościowym, które warto znać i wykorzystać. 

 

Dlaczego warto zadbać o wskaźnik ER?

Engagement Rate to nie tylko puste lajki. To realna wartość dla Twojej firmy! Na co się przekłada?

 1. Budowanie więzi z klientami: wysoki poziom zaangażowania oznacza, że użytkownicy są bardziej skłonni angażować się w treści marki, co prowadzi do budowania silniejszych relacji z klientami.

 2. Zwiększenie widoczności: im większe zaangażowanie, tym większa szansa, że treści marki zostaną udostępnione przez użytkowników, co przyczynia się do zwiększenia zasięgu przekazu - również organicznego.

 3. Sprzyjające algorytmy: wysoki ER sygnalizuje platformom społecznościowym, że treści marki są wartościowe i interesujące dla użytkowników. W rezultacie, algorytmy tych platform bardziej eksponują takie treści, co prowadzi do większej organicznej widoczności.

 4. Generowanie większego ruchu: angażujące treści reklamowe przyciągają uwagę użytkowników i zachęcają ich do kliknięcia w linki lub odwiedzenia strony internetowej marki.

 5. Wzrost konwersji: wzrost zaangażowania może wpływać na zwiększenie konwersji, ponieważ angażujące treści reklamowe budują zaufanie i zachęcają użytkowników do podejmowania działań takich jak zakupy lub rejestracja.

 6. Lepsza identyfikacja grupy docelowej: analiza danych dotyczących zaangażowania pozwala marketerom lepiej zrozumieć preferencje i zachowania swojej grupy docelowej, co umożliwia lepsze dopasowanie treści reklamowych i efektywniejsze targetowanie.

 

Wzrost zaangażowania - praktyczne wskazówki 

Skoro już wiesz, dlaczego warto zadbać o wskaźnik zaangażowania, zabierzmy się za konkrety! 

 

Ustawienia kampanii

 

Wybierz odpowiednie opcje

 1. Przy konfiguracji kampanii wybierz cel: Aktywność

 2. Na etapie zestawu reklam ustaw lokalizację konwersji: Reklama

 3. Zadeklaruj typ aktywności jako: Aktywność pod postem 

 

Rozdziel kampanie Facebook i Instagram

Ustaw oddzielne kampanie dla Facebooka i Instagrama. To pozwoli Ci na łatwiejsze zarządzanie budżetem i targetowaniem. 

 

Zastanów się nad wdrożeniem budżetu kampanii Advantage

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Facebook Ads, możesz też pokusić się o ustalenie budżetu kampanii Advantage. Jak to działa? Jak mówi support, zamiast ustalać budżety dla poszczególnych zestawów reklam, określa się jeden całościowy budżet kampanii, pozwalający przydzielać więcej środków na zestawy reklam mogące uzyskać najlepsze wyniki i mniej środków na zestawy o mniejszej skuteczności. 

To dobra metoda na optymalizację budżetu i testowanie różnych opcji targetowania w obrębie tej samej kampanii. 

 

Wprowadź testy A/B

W promocji wpisów raczej nie poszalejesz z opcjonalną treścią czy grafiką, jednak ustalisz m.in. najskuteczniejsze miejsca wyświetlania reklam.

 

Ustawienia zestawu reklam 

 

Wypróbuj różne konfiguracje zestawów 

 

Oddzielne zestawy 

Zależy Ci na promocji konkretnych wpisów w konkretnym budżecie lub mocnym promowaniu każdego z nich? Ustaw dla każdego posta oddzielny zestaw reklam, a co za tym idzie: budżet, w tym przypadku całkowity. 

Plusy: kontrola budżetu i możliwość testowania różnych grup odbiorców dla każdego z zestawu osobno. 

Minusy: przy tego typu praktyce istnieje ryzyko ograniczenia uczenia się kampanii (w zestawie będzie tylko jedna reklama, na którą Meta przeznaczy dedykowany budżet). To żadne zagrożenie, jeśli masz już doświadczenie, jednak nie polecamy tego rozwiązania na początek - istnieje ryzyko przepalenia budżetu. 

 

Zestawy zbiorcze

Utwórz zbiorczy zestaw reklam dla działań na konkretny miesiąc, kwartał czy porę roku. W takim zestawie może znaleźć się łącznie nawet do 50 reklam, a Meta wyda budżet na najskuteczniejsze z nich. 

Plusy: brak ryzyka przepalania budżetu na niekonwertujące treści i szybka ocena ich skuteczności. 

Minusy: musisz pamiętać o podmianie reklam - dodawaniu nowych oraz wyłączaniu nieefektywnych. Przy budżecie dziennym na poziomie ok. 50 PLN nie rekomendujemy włączania więcej niż 2-3 reklam równocześnie. Praktyka ta może być również kłopotliwa, jeśli zależy Ci na (mniej więcej) równomiernej promocji wszystkich treści fanpage. Może zdarzyć się, że całość budżetu pochłonie tylko jedna reklama. Skuteczne dla zbicia kosztów i podniesienia ER, mniej atrakcyjne w raportach ;) 

 

Sprawdź opcje targetowania 

Z naszego doświadczenia wynika, że najrozsądniejszym podziałem jest ten między grupą:

 

 1. ustawioną po zainteresowaniach i danych demograficznych

 2. ustawioną po remarketingu i Lookalike (zbiorczo)

Grupa A

Wybierając pierwszą opcję, pamiętaj o zasadzie: od ogółu do szczegółu. Twoimi odbiorcami są mamy małych dzieci? Warto “złapać” je po danych demograficznych, ale też zastanowić się, czym taka grupa się interesuje? Posiadanie dziecka nie oznacza, że mama rezygnuje z oglądania ulubionych programów czy hobby. Z pomocą w ustaleniu zainteresowań przyjdzie Ci Google Analytics i statystyki dostępne w Meta Business Suite. 

Grupa B

Druga opcja powinna skupić się nie tylko na kupujących i odwiedzających stronę, ale również im podobnym. Sprytne zastosowanie remarketingu może wpłynąć na wzrost konwersji! 

Sięgając po opcję Lookalike, rozważ natomiast ponowne dotarcie do odbiorców, którzy podjęli kontakt z Twoimi profilami (np. skomentowali czy polubili reklamę), ale też zatroszcz się o stałych obserwujących. Po każdorazowej konfiguracji grupy odbiorców z bazy followersów, Meta da Ci sposobność do stworzenia grupy im podobnej - koniecznie z niej skorzystaj! Aktualne rekomendacje Meta to rozszerzenie LAL do 2%, jednak stary, dobry 1% sprawdzi się tutaj równie dobrze. 

 

Przemyśl budżet 

Wyższy wskaźnik zaangażowania za darmo? Jasne, to możliwe. Ale skoro jesteśmy przy temacie Social Ads, przygotuj się na wydatki z granicą minimalną na poziomie 300 PLN na miesiąc (10 PLN dziennie lub 300 PLN w budżecie czy budżetach całkowitych). 

Pamiętaj! Jeśli zakładasz sobie sztywne KPI i procentowy wskaźnik ER, koszty będą zależeć od wielkości grona obserwujących Cię osób! Inaczej wygląda (również kosztowo) zaangażowanie 5% fanów fanpage liczącego 1000 osób, a inaczej zainteresowanie wpisami 5% z 10.000 publiczności, prawda?  

 

Zaufaj algorytmom

Nie wiesz, gdzie najrozsądniej “świecić” swoją reklamą? Zaufaj botom i wybierz zalecane ustawienia Advantage+. To skuteczna i bezpieczna opcja, zwłaszcza w czasach dynamicznych zmian w obrębie narzędzi reklamowych Meta. 

 

Ustawienia reklam 

Chyba nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli zarekomendujemy wybór wpisów z Facebooka w kampanii Facebook i treści publikowanych na Instagramie do promocji w obrębie kampanii Instagram. Warto jednak skorzystać z dodatkowych opcji, które oferuje Menedżer reklam na tym etapie. 

 

Odpowiednie CTA

Skoro już promujesz wpis Facebook tak szerokiej publiczności, dlaczego by nie dołączyć do niego CTA “Dowiedz się więcej” z linkiem do strony i produktu? Koszty reklamy tak czy inaczej obejmą zasięg i lajki, a być może przy okazji trafi się konwersja? 

Polecanym CTA dla Instagrama jest opcja “Subskrybuj” i wklejenie linku do profilu marki. Tym bardziej, że Meta nie proponuje do tej pory reklamy dedykowanej pozyskiwaniu fanów na Instagramie

 

Dedykowane formaty 

Jakie formaty preferuje Meta w swoich reklamach? Kwadratowe. I to one będą responsywne dla większości umiejscowień. Jeśli jednak publikujesz na Facebooku grafiki pionowe czy poziome, nie musisz się martwić - algorytmy zrobią wszystko, by wyświetlić je w jak największej liczbie miejsc i w jak najatrakcyjniejszej formie. 

Problem pojawia się jednak w promocji wpisów Instagram. Z poziomu Menadżera reklam nie wypromujesz m.in. galerii zdjęć, dlatego pilnuj, by tego typu treści nie przeważały na Twoim feedzie (przynajmniej jeśli planujesz uruchomić reklamę na Aktywność). Opcją na podbicie zainteresowania postów w takim formacie jest ustawienie kampanii z celem Ruch bądź promowanie wpisu bezpośrednio w aplikacji (celem mogą być odwiedziny profilu czy podjęcie kontaktu, nie lajki). 

 

Podsumowanie

Jak sądzisz, czy budowanie zaangażowania wśród społeczności Facebook i Instagram jest łatwe czy trudne? Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez doświadczenia w promowaniu wpisów, optymalizacji i analizy - wciąż i wciąż od nowa. Wysoka liczba lajków to nie tylko kwestia ceny i odpowiedniego targetowania. To również potencjał wpisów, które publikujesz w swoich mediach społecznościowych! 

 

Potrzebujesz wsparcia w określeniu kierunku działań na firmowym Facebooku czy Instagramie? A może planujesz rozpocząć przygodę z Social Ads i pobudzić swoich fanów do aktywnego działania? Wyślij brief, a udzielimy Ci fachowego wsparcia w obszarach, w których tego potrzebujesz! 

Wypełnij brief

Opowiedz nam o swoich potrzebach, skontaktujemy się z Tobą, by omówić możliwości współpracy i zaproponować darmową ofertę

Wypełnij brief
Korzystanie z witryny Feb.net.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies. Jeżeli nie akceptujesz polityki cookies prosimy o opuszczenie strony.