Raport SEO – jakie informacje powinien zawierać?
Raportowanie jest niezwykle ważnym czynnikiem udanej współpracy z klientem. Okazuje się jednak, że w branży SEO jest to często zaniedbywany aspekt. Każdy specjalista zna przynajmniej jedną historię o kliencie, który zrezygnował ze współpracy z agencją lub freelancerem, ponieważ nie do końca wiedział, jakie działania były dla niego realizowane. Problemem może być oczywiście szeroko pojęta komunikacja, ale to właśnie raporty stanowią pisemne podsumowanie wykonanych zadań. W tym artykule pokażę Ci, jakie informacje powinien zawierać dobry raport SEO i uzasadnię, dlaczego warto poświęcić im uwagę.
Jak przygotować raport SEO?
Aby stworzyć atrakcyjny raport, należy zacząć od wybrania środowiska do jego opracowania. Opcji jest naprawdę wiele, ale warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych narzędzi:
- pulpit kierowniczy w Excel,
- prezentacja w PowerPoint,
- opis tekstowy w Word,
- wizualizacja danych w Power BI,
- raport w Looker Studio.
W zależności od preferowanego środowiska i umiejętności wizualizacji danych, każde z tych rozwiązań oferuje możliwość opracowania raportu SEO dla klienta. Spośród tych opcji jedna z nich zasługuje na specjalne wyróżnienie – mowa oczywiście o Looker Studio od Google.
Moim zdaniem, Looker Studio to niezastąpione narzędzie do cyklicznego raportowania działań SEO. Dlaczego? Przedstawiam kilka argumentów:
- bezpośrednia integracja z Google Analytics, Google Search Console, Google Ads,
- liczne integracje z popularnymi narzędziami SEO, np. Senuto i innymi systemami,
- możliwość importu własnych danych z CSV, arkuszy Excel, bazy danych SQL,
- różnorodne szablony wykresów, do których wystarczy wstawić dane,
- dynamiczna aktualizacja danych na wykresach w zależności od wybranego zakresu czasu,
- automatyczne obliczanie różnic w raportowanych wartościach na przestrzeni wybranego zakresu czasu.
Zaprezentowane czynniki potwierdzają, że warto zainteresować się tym rozwiązaniem. Przygotowanie szablonu raportu w Looker Studio pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo czasu.
Jak często powinno się raportować działania SEO?
Przede wszystkim, raport SEO ma służyć jako podsumowanie działań zrealizowanych w raportowanym okresie. W zależności od ustaleń z klientem raport cykliczny można przesyłać np. raz na miesiąc lub raz na kwartał. Osobiście uważam, że najlepiej sprawdza się opcja raportowania co miesiąc. W takiej sytuacji nie ma żadnych wątpliwości co do tego, co zostało zrealizowane i w jakim czasie. Dodatkowo pokazujemy w ten sposób regularne zaangażowanie w sprawy projektu.
Raport SEO dostosowany do klienta
Dobry raport SEO powinien zawierać informacje istotne z punktu widzenia prowadzonego biznesu. Inne dane przedstawia się klientowi prowadzącemu e-commerce, a inne klientowi nastawionemu na współpracę B2B. To naturalne, ponieważ bez sprzedaży online nie ma możliwości podsumowania przychodów z transakcji i podobnych statystyk. Z tego względu zalecałbym przygotowanie co najmniej dwóch szablonów raportu SEO: jednego dla e-commerce i jednego dla pozostałych stron internetowych.
Porozmawiajmy o skutecznych rozwiązaniach marketingowych dla Twojej firmy
Jakie elementy powinien zawierać raport SEO?
Przejdźmy do istoty sprawy: co powinno znajdować się w raporcie SEO? Mamy wiele możliwości, z których trzeba wybrać tylko te naprawdę najistotniejsze, by nie przytłoczyć klienta. Im dłuższy raport, tym mniejsza szansa, że zostanie przeczytany w całości. Jednocześnie chcemy też pokazać rozwój witryny w istotnych obszarach, na które wpływamy przez działania SEO. W raporcie należy wykazać też oczywiście czynniki, które przyjęto za KPI na początku projektu. Poniżej przedstawiam swoje propozycje dla klienta B2B.
Podsumowanie widoczności strony
Jako widoczność rozumiemy liczbę i pozycję słów kluczowych, na które dana witryna wyświetla się w organicznych wynikach wyszukiwania. Celem działań SEO jest wpływanie na oba te wskaźniki. Z tego względu w raporcie należy wykazać jak zmieniła się liczba fraz w ciągu ostatniego miesiąca. Dane można zaprezentować w formie wykresu liniowego lub tabeli z porównaniem do poprzedniego okresu. Wzrosty i spadki należy dodatkowo uzasadnić. Warto odpowiedzieć na pytanie, czy wzrost/spadek jest efektem podjętych działań, czy aktualizacji wyszukiwarki, a może innych działań konkurencji.
Podsumowanie liczby sesji
Celem działań SEO jest zwiększanie ruchu organicznego z wyszukiwarek. Z tego względu jednym z najbardziej istotnych KPI jest liczba sesji wygenerowanych w badanym okresie ze źródła google / organic (można też uwzględnić np. bing / organic). Dane warto zaprezentować w formie wykresu liniowego, na którym będzie widać ruch organiczny każdego dnia. Na wykresie warto dodać porównanie do poprzedniego badanego okresu, by na bieżąco przedstawiać zmiany. Do wykresu warto dołączyć też licznik, który przedstawi sumaryczną liczbę wygenerowanych sesji. Nie zapominajmy też o odpowiednim komentarzu!
Podsumowanie liczby nowych użytkowników
Podobną, lecz nie identyczną wartością jest liczba nowych użytkowników ze źródła google / organic. Porównując te dane do liczby sesji możemy zbadać, czy stronę odwiedzają tylko nowi użytkownicy, czy też powracający. W tym przypadku również skuteczny będzie wykres liniowy z podziałem na dni oraz licznik sumujący unikalnych użytkowników.
Podsumowanie ruchu organicznego na tle innych źródeł ruchu
Jeżeli klient prowadzi kampanię reklamową równolegle z działaniami SEO, warto w raporcie uwzględnić jak źródło google / organic wypada w porównaniu do pozostałych źródeł generowania ruchu. W tabeli warto uwzględnić liczbę wygenerowanych sesji, a także (w przypadku e-commerce) liczbę transakcji i sumę przychodów z zakupów.
Podsumowanie zrealizowanych działań
Ostatnią, ale równie istotną sekcją w raporcie może być zwykły blok tekstowy, w którym opiszemy ilościowo co i jak zostało wykonane. Warto podsumować:
- liczbę zoptymalizowanych meta tagów,
- przygotowane opisy kategorii,
- opublikowane wpisy blogowe,
- pozyskane linki,
- zrealizowane zmiany techniczne.
Wskazane sekcje mogą być zawarte w każdym raporcie SEO. Na specjalną uwagę zasługują jednak klienci prowadzący biznes e-commerce. Dokument należy uzupełnić wtedy o dodatkowe informacje.
Porozmawiajmy o skutecznych rozwiązaniach marketingowych dla Twojej firmy
Podsumowanie przychodu z zakupów
Celem działań SEO jest nie tylko zwiększenie ruchu organicznego z wyszukiwarek, ale również maksymalizacja przychodów generowanych przez ten ruch. Dlatego jednym z kluczowych wskaźników KPI jest przychód z zakupów wygenerowanych w badanym okresie ze źródła google / organic (można również uwzględnić inne wyszukiwarki, np. bing / organic). Dane dotyczące przychodu z zakupów warto zaprezentować w formie wykresu liniowego, na którym będzie widoczny przychód organiczny każdego dnia. Taki wykres pozwala na szybkie zidentyfikowanie trendów oraz ewentualnych anomalii.
Dodatkowo, warto dodać porównanie do poprzedniego badanego okresu, aby móc na bieżąco monitorować zmiany i ocenić efektywność działań SEO. Oprócz samego wykresu liniowego, warto dołączyć licznik, który przedstawi sumaryczny przychód wygenerowany w danym okresie. Licznik ten powinien być umieszczony w widocznym miejscu raportu, aby umożliwić szybkie odniesienie się do najważniejszej liczby. Tutaj również stosowny będzie komentarz do danej sekcji.
Podsumowanie liczby transakcji
Kolejną wartością istotną dla e-commerce jest liczba transakcji ze źródła google / organic. Dane dotyczące liczby transakcji warto zaprezentować w formie wykresu liniowego, na którym będzie widoczna liczba transakcji każdego dnia. Taki wykres umożliwia łatwe zidentyfikowanie trendów oraz ewentualnych zmian w zachowaniu użytkowników. Dodatkowo, warto dodać porównanie do poprzedniego badanego okresu, aby móc na bieżąco monitorować zmiany i ocenić efektywność strategii SEO. Oprócz samego wykresu liniowego, warto dołączyć licznik, który przedstawi sumaryczną liczbę transakcji wygenerowanych w danym okresie oraz opisowe podsumowanie.
Podsumowanie skuteczności produktów
W tej sekcji warto przedstawić produkty kupowane ze źródła google / organic. Dane można zaprezentować w postaci tabeli z trzema kolumnami: nazwa produktu, kupione produkty, przychody z zakupu. W zależności od KPI, tabelę można posortować według najchętniej kupowanych produktów, lub takich, które wygenerowały największy przychód. Nie obędzie się także bez komentarza uzasadniającego sytuację!
Raport SEO może pomóc Ci utrzymać klientów!
Podsumowując, raportowanie jest kluczowym elementem udanej współpracy z klientem w dziedzinie. Regularne raportowanie, najlepiej co miesiąc, umożliwia śledzenie postępów i szybką reakcję na zmiany. Indywidualne podejście do klientów, uwzględniające specyfikę ich działalności, zapewnia bardziej wartościowe raporty. Kluczowe elementy, jak widoczność strony, liczba sesji i transakcji, oraz przychody z zakupów, należy klarownie prezentować w formie wykresów i tabel, uzupełnionych odpowiednimi komentarzami.
Dzięki dobrze przygotowanym raportom SEO agencje i freelancerzy mogą nie tylko pokazać swoją wartość, ale także budować długoterminowe relacje oparte na zaufaniu i profesjonalizmie. Regularne raportowanie nie tylko informuje, ale także angażuje klientów, wzmacniając ich zaangażowanie we wspólny sukces nawet najbardziej wymagającego projektu.
Autor artykułu
Marcel Pękala
SPECJALISTA SEO